רועי ריינשרייבר: שיפוט הוידאו יצר עניין נוסף בכדורגל

שופט וידאו VAR
שופט וידאו VAR | Gettyimages

השופט הבינלאומי התראיין ל-103FM יחד עם שופט העבר יעקב בן חמו ודיבר על הטכנולוגיה שהכריעה לא מעט משחקים במונדיאל: "טוב שיש את כל המידע שאפשר". בן חמו: "יש החלטות שלא הייתי לוקח אם היה שימוש ב-VAR"

שיפוט הטלוויזיה (VAR), שזכה להצלחה מסחררת במשחקי המונדיאל השנה, צפוי על פי ההערכות להגיע גם לישראל בעונה הקרובה. ה-VAR, כזכור, הינה מערכת באמצעותה נעזר השופט לקבל החלטות במקרי מחלוקת מרכזיים במהלך משחק הכדורגל בעזרת שופטים בחדר הבקרה הצופים במתרחש באמצעות מצלמות שמאפשרות לשופט השדה לראות שוב מצבים שונים במהלך במשחק ולהגיע להכרעה. השופט הבינלאומי רועי ריינשרייבר התייחס בראיון לרדיו 103FM להצלחת שיפוט ה-VAR: "השימוש בכל באמצעי טכנולוגיה שיכול לעזור לשופטים לקבל את ההחלטה הנכונה הוא מבורך. בטורניר האחרון הבחנו במגוון אירועים חלוקים ושיפוט הוידיאו עשה טוב למשחק, יצר עניין נוסף וציפייה לשיפוט הסופי".

גם שופט העבר יעקב בן חמו תומך בטכנולוגיה החדישה: "באמצעות שיפוט הווידיאו המשחק הפך ליותר מעניין. אני תוהה מה היה קורה אם המשחק בין צרפת לקרואטיה היה מוכרע בזכות הפנדל שנגרם בנגיעת היד. 50% היו קוראים לפנדל ו-50% היו אומרים שלא היה, והנושא היה הופך לשנוי במחלוקת. ועדיין, למרות התמיכה שלי בטכנולוגיה, יש לי גם הסתייגויות".

על התלבטות של שופט השדה במשחק גמר המונדיאל מול מסך הוידיאו ריינשרייבר סיפר: "להערכתי הוא לא ראה את האירוע במגרש ולכן הוא גם לא סימן קריאה לקרן עד שאותתו לו משיפוט הוידיאו. ההתחבטות הזו נוצרה כי הוא הבין את משמעות ההכרעה שלו שיכולה להשפיע על תוצאות המשחק והזוכה בגמר גביע העולם. לבסוף הוא הגיע להחלטה שלא הייתה הזויה בעיני והפנדל אכן התקיים".

ריינשרייבר אף התייחס למשחק המפורסם בו אוהד ירד לכר הדשא והתעמת עם השחקן ערן זהבי, והוא כשופט בחר להוציא לזהבי כרטיס אדום: "אילו היה לי את צילום הוידיאו באותו משחק הייתי זוכה לראות את הדברים מזווית נוספת. למרות זאת, אני שלם עם ההחלטה שלי ולא מצטער עליה. בעקבות המקרה הפקנו לקחים ויצרנו פרוטוקול למקרי קיצון שכאלה. רוב הסיכויים שההחלטה הייתה מתקבלת בכל מקרה. בדיעבד הייתי שמח לקחת אוויר בכל מיני החלטות גורליות ולקבל עוד אינפורמציה לפני קבלת ההחלטה. חשוב לי מאוד שההחלטה הנכונה תילקח במגרש. אם ה-VAR ייכנס, הכל יישאר במגרש".

בן חמו לעומתו התוודה כי היה משנה הכרעת עבר שביצע. "הייתה החלטה אחת שמנעה ממני להגיע לרמות גבוהות יותר ממה שהגעתי. היה זה במשחק המפורסם של מכבי תל אביב נגד בית"ר ירושלים. לאחר המשחק הכותרות בעיתונים לא החמיאו לי. אני חושב ששגיתי שם ואם הייתה לי את המערכת שקיימת כיום לא היה מתקיים הפנדל שהחלטתי עליו. זו הייתה אבן דרך מבחינתי אך זה חלק מהמשחק. חשוב לומר שהבחנתי במונדיאל הנוכחי בשחקנים שלחצו על השופט יותר ויותר לבחון את השיפוט שלו במסכי הוידיאו ואת זה אני לא אוהב".

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי