נופל וקם: רומן סורקין בא להוכיח בגמר הגביע

play
רומן סורקין, ווייד בולדווין ושחקני מכבי תל אביב | אתר רשמי, FC Barcelona
עודד קטש, מאמן מכבי תל אביב מדבר לפני משחק מספר 4 בסדרה נגד פנאתינייקוס 01:30

אחרי שסופסל ברגעי ההכרעה ביורוליג, והודה כי זה אכזב אותו, רומן סורקין ירצה לשים סופית את הפציעה מאחוריו ולתת למכבי תל אביב גביע על חשבון הפועל ירושלים. ולא, במועדון לא מוותרים עליו גם אחרי הסדרה נגד פאו

(גודל טקסט)

כמעט כל שחקני מכבי תל אביב עברו העונה תהליך. חלקם הגדול נכנס למשבר בתקופה מסוימת, נפצע, התאושש, נכנס למומנטום חיובי וידע ימים טובים יותר וטובים פחות. אבל כשמסתכלים על הסגל של מכבי רגע אחרי סדרת הפלייאוף נגד פנאתינייקוס וממש לפני גמר הגביע מחר (חמישי, 21:00) נגד הפועל ירושלים בולט שחקן אחד שהתהליך שעבר הביא אותו בסוף העונה לנקודה נמוכה יותר ממה שהיה אמור להיות בה, או שיועד אליה.

רומן סורקין כבר יצא מהמשבר שליווה את פתיחת העונה שלו. כשמכבי החלה להתאושש רשם סורקין תקופה טובה מאוד עם שמונה משחקי יורוליג בהם רשם 10.1 נקודות למשחק ו-5.5 ריבאונדים למשחק. הוא היה פקטור מרכזי במכבי, עד שהגיעה הפציעה בנבחרת, בדיוק לפני שהצהובים החלו בהמראה לכיוון הפלייאוף. כשהוא חזר, מקומו ברוטציה ביורוליג נעלם לטובת הפריחה של חסיאל ריברו, והוא מצא את עצמו מחוץ לפרקט גם במשחק הפלייאין בבאסקוניה וגם במשחק החמישי נגד פנאתינייקוס, בדיוק כמו בעונה שעברה נגד מונאקו. אחרי העלייה לגמר הגביע, הוא סיפר על האכזבה שלו, האם זו נקודת שבר שמכבי תל אביב תדע לטפל בה?

רומן סורקין מכבי תל אביב
לא צפוי לחזור השבוע. סורקין | אודי ציטיאט

כאמור סורקין עבר תהליך לא פשוט העונה. הקדם עונה שלו היה טוב מאוד, והיה נדמה כי העובדה שהגעת ריברו, כגיבוי לג'וש ניבו, אמורה לתת לו את המקום הקבוע. ואחרי קדם עונה טוב מאוד, ומשחק פתיחה נהדר, הגיע המשבר של המלחמה. סורקין וסביבתו הודו כי הסיטואציה הקשתה עליו מאוד, וכשמכבי חזרה אל הפרקט, הוא התקשה. הקאמבק שלו הגיע במקביל לחזרה ליגה, שם הוא כוח דומיננטי העונה עם 16 נקודות ו-6.2 ריבאונדים למשחק.

כאמור במקביל לריצה בליגה, סורקין מיצב את עצמו כחלק חשוב בשרשרת המקצועית של הצהובים מתחת לסל, אבל אז הגיעה הפציעה. במשחק הראשון בחלון הנבחרת בפברואר בפורטוגל הוא נחת לא טוב על הרגל ולא חזר אל הפרקט. במכבי תל אביב, אז ספרו שלושה הפסדי יורוליג רצופים ומבט מודאג לעבר עצם הכניסה לפלייאין, חששו כי הפציעה שלו תפגע מאוד בסיכויי הקבוצה להגיע רחוק.

סורקין נעדר חודש מפעילות, ומכבי? יצאה לרצף ניצחונות. כשהוא חזר, הצהובים כבר היו באמצע המאבקים על המקום השביעי. הוא חזר לכמה דקות למשחק נגד ברצלונה, והיה נראה לא טוב, ולאחר מכן, במשחק לפרוטוקול נגד מילאנו הוא כבר הראה יותר מעצמו. בהכנה למשחק נגד באסקוניה, שהביא את מכבי לסדרה נגד פאו, סיפרו במועדון כי הקבוצה תלך עם מה שהביא אותה לפלייאין, וסורקין מצא את עצמו על הספסל לאורך כל ההתמודדות. כבר אז היה ברור שמעמדו נפגע.

"מה שעבר על רומן, זה בדיוק מה שקרה לאלכס פוית'רס בעונה שעברה", סיפר אחד מאנשי מכבי, "ממש שלא באשמתו, ובלי קשר אליו, בזמן שהוא נפצע הקבוצה התחברה ויצאה לרצף של ניצחונות. עכשיו בפני צוות מקצועי עומדת השאלה – האם לנסות שוב לשנות או ללכת עם מה שהולך לך. בסוף זה כדורסל מקצועני, ושחקנים צריכים לקבל החלטות כאלה, גם אם זה נראה לא הכי פייר באותה נקודת זמן".

אגב, הצהובים מגנים על סורקין למרות שבחר לענות על השאלה לגבי האכזבה מהסיטואציה, "רומן לא פתח את הפה או משהו בסגנון", אומרים במועדון, "הוא נשאל שאלה וענה תשובה לגיטימית. היה הרבה יותר מוזר אם הוא לא היה מאוכזב מהסיטואציה".

שחקני מכבי תל אביב אלכס פויתרס, יפתח זיו
"זה בדיוק מה שקרה לו בשנה שעברה". פוית'רס | לירון מולדובן

אלא שמעבר לפציעה של סורקין, שהייתה זו שהאטה אותו והביאה אותו לא בכושר שיא לנקודת הזמן החשובה בעונה, קשה שלא לשים לב לדמיון למה שקרה בדיוק באותה נקודת זמן בעונה שעברה. אשתקד סורקין סיים את העונה בצורה מרשימה מאוד, עם 11.2 נקודות בממוצע למשחק בארבעת המחזורים האחרונים, והיה נראה טוב מאוד לקראת הסדרה נגד מונאקו. הוא כן היה חלק מהריצה של מכבי, ואז בחרו הצהובים כן לנסות לשלב מעט את פוית'רס.

בפועל, בסדרה נגד מונאקו הוא היה פחות דומיננטי, שיחק בארבעת המשחקים הראשונים ורשם 3.2 נקודות ו-3 ריבאונדים בממוצע ב-12.6 דקות, לא שותף כלל במשחק החמישי והמכריע. השנה הוא היה קונה את המספרים הללו נגד פאו. במשחק הראשון שותף ל-4 וחצי דקות ולא קלע. במשחק השני, שותף ל-7 וחצי דקות, ולא זרק. במשחק השלישי, כבר היה טוב יותר, שותף ל-9 דקות, קלע 6 נקודות והוריד 3 ריבאונדים. במשחק הרביעי ירדו הדקות ל-6 וחצי דקות, סיים עם 2 נקודות והגנה לא מספיק טובה, ובחמישי כלל לא סותף. בסך הכל, 2 נקודות וריבאונד בממוצע בכמעט 7 דקות למשחק.

"בסוף, רומן היה צריך לקנות את הדקות שלו בסדרה הזאת דרך ההגנה, דבר שמראש הוא לא מצטיין בו והוא עובד עליו כל הזמן", מספרים במועדון, "במשחק הרביעי הוא לא נכנס למשחק, זה הרגיש לא מספיק טוב, ובמקביל גם ניבו וגם ריברו היו טובים יותר. במשחק חמישי הולכים עם רוטציה קצרה יותר, זה משחק הכרעה, לא היה פה משהו שחורג מהלגיטימיות".

קייל אלכסנדר הפועל תל אביב מול רומן סורקין מכבי תל אביב
שוב יפרח במאני טיים? סורקין | אודי ציטיאט

מחר סורקין יפגוש את הפועל ירושלים בגמר גביע המדינה. אשתקד, אחרי ההדחה נגד מונאקו, הוא נקלע לשני משחקים לא טובים בסדרת הפלייאוף נגד הפועל תל אביב, אבל במאני טיים, במשחק השלישי, רשם משחק מצוין עם 13 נקודות ו-7 ריבאונדים. לגמר הנוכחי הוא מגיע כשאשתקד, בגמר בו הפסידה מכבי בארנה, הוא שיחק 9 דקות בלבד, וקלע נקודה אחת והוריד 2 ריבאונדים. "בסוף, בשיטה שאנחנו משחקים בה בליגה, כשמנצלים את משחק הפנים שלנו, רומן חשוב מאוד להצלחה של הקבוצה", מספרים במכבי, "הוא נותן לנו את היתרון המשמעותי שיש לנו עם ג'וש וחסיאל, ונותן גם את המספרים שלו, אין ספק שהיכולת שלו חשובה לקראת משחק הגמר".

לסורקין חוזה לעוד עונה אחת מובטחת במכבי, עם אופציית יציאה שלו רק ל-NBA, אופציה שלא נראית ריאלית. בעונת 2025/26 יש יציאה מהחוזה לצהובים, אבל נראה כי במכבי לא חושבים בכלל על אופציה כזאת, "נכון שזה מאוד מוקדם, ודברים קורים במהלך שנה, אבל בשלב הזה אף אחד לא יוותר על רומן גם אחרי תקופה לא טובה", מספרים בכירים במועדון, "מכל השחקנים הישראלים שיש לנו בסגל, הוא נראה כמו השחקן היחיד שלקבוצות היריבות אין באמת תשובה אליו. ייראה הזוי לחשוב על לוותר על שחקן בגילו וביכולתו".

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי