סולומון בראיון: "כששמעתי את שם הקבוצה שרוצה אותי אמרתי ‘וואו'"

מנור סולומון | Diego Souto/Quality Sport Images/Getty Images

הסיכוי שיגיע לטופ ("אני אמור לשחק ברמות האלה"), השערים נגד ריאל ("אם אני רוצה לשחק במדריד אז אני צריך להיות יותר טוב מהם") והמחמאה ממודריץ' ("הוא היה חמוד"). כוכב שחטאר התארח בפודקאסט "הפודיום"

אחרי שהבקיע פעמיים במדי שחטאר דונייצק נגד ריאל מדריד הגדולה ולפני המפגש הכפול נגד מכבי תל אביב בשלב 32 הגדולות של הליגה האירופית, מנור סולומון התארח בפודקאסט "הפודיום" אצל אורן יוסיפוביץ’ ודיבר על הכל בהרחבה: האפשרות שיעובר בקרןב לשחק בקבוצה בכירה, השערים המדהימים שכבש נגד ריאל מדריד, השיפור העצום שחל במשחק שלו, העבודה תחת וילי רוטנשטיינר בנבחרת ישראל והמטרות לקראת קמפיין מוקדמות מונדיאל 2022.

האזינו לפרק המלא

סולומון פתח את דבריו והתייחסה בהרחבה לשמועות בנוגע לעתידו: "כרגע יש לנו פגרת חורף של כמעט חודש כי באוקראינה קר מאוד. נשארו לי עוד שבועיים וחצי להיות בארץ ככה שזה אחד הדברים הכי טובים בלשחק באוקראינה. זה כיף. יש הרבה דיבורים עם הרבה קבוצות מהליגות הגדולות – המון קבוצות מתעניינות והמון קבוצות רוצות. אבל זה יהיה יותר לכיוון הקיץ, מה גם ששחטאר זה מועדון עשיר שרוצה המון כסף, ורוצה אותי בקבוצה ושאאריך חוזה, למרות שיש לי עוד שלוש שנים בחוזה.

"אמנם אני רק בן 21 אבל למדתי שהרבה פעמים זורקים שמות של קבוצות, לפעמים זה נכון ולפעמים זה לא. לפעמים מדברים עם קבוצות והן מאוד מאוד רוצות וזה נהיה רציני, אבל אני רוצה להיות מעורב רק בשלב שזה מאוד מאוד רציני. גם כשהייתי במכבי פתח תקוה כל פעם עלה שם של קבוצה אחרת ובסוף זה לא יצא לפועל. טוב לי בשחטאר, אני נמצא מקום מדהים, אבל ברור שאני רוצה את המעבר הזה. זה יכול לקרות עוד חצי שנה, עוד שנה, עוד שנה וחצי, וזה יקרה מתישהו.

"אני רוצה להיות מעורב רק ברגע שזה יהיה מאוד מאוד רלוונטי וכשקבוצה תבוא ותשים את הכסף על השולחן כי יש דיבורים עם המון קבוצות לקיץ. רוב הקבוצות רוצות לבנות את עצמן לעונה הבאה, וגם לי יותר נכון לעבור רק בקיץ. ברור שאם עכשיו קבוצה גדולה תבוא ותשים כסף ושחטאר יסכימו אז אני לא אתנגד, אבל בוא נגיד שאני מעדיף לעבור בקיץ ולגמור את השנה בשחטאר. יהיה מעניין לקראת הקיץ.

"אני יכול להגיד שיש המון קבוצות שלא מדברים עליהן בתקשורת שהן קבוצות מאוד גדולות שכשאני שומע את השם אני אומר ‘וואו’. סתם לדוגמה לשם שעלה בתקשורת – ארסנל. פתאום אתה רואה שמלא אוהדים וקבוצות אוהדים של ארסנל מזכירים את השם שלך, בתוכניות של ארסנל אומרים ‘חייבים להביא את השחקן הזה’ וזה כיף לשמוע. זה מדהים. לא יודע אם התרגלתי לשמוע את השמות האלה, כי כשאתה שומע את השמות האלה אתה מתלהב, אבל אני מחשיב את עצמי שאני כבר שם. אני אמור להיות שם, אני אמור לשחק ברמות האלה וזה יקרה מתישהו".

מנור סולומון | Anatolii Stepanov/Anadolu Agency via Getty Images

מכת הקורונה שפקדה את שחטר: "נסענו למשחק חוץ וכולם היו שליליים לקורונה יום-יומיים לפני המשחק. המשחק היה כמה ימים לפני סקוטלנד. שחקני הנבחרת של אוקראינה עשו בדיקה בבוקר של המשחק ופתאום אחרי המשחק שניים ששיחקו יצאו חיוביים לקורונה – פיאטוב וסטפננקו. עם סטפננקו הייתי בחדר האוכל ובמשחק. אמרתי לעצמי ‘אני לא מאמין, בטוח נדבקתי’. אחר כך החליטו שכל שחקני נבחרת אוקראינה לא יגיעו למשחק (היה להם משחק בליגת האומות) – נתנו להם איזה ארבעה ימים להיות בבתים ואז עשו להם בדיקה. אני בסוף עשיתי בדיקה וטסתי לנבחרת. שאר השחקנים של שחטאר עשו בדיקה וכולם יצאו שליליים ועשו בידוד של שלושה ימים, חוץ ממני שהייתי בנבחרת. אחרי הבידוד כל השחקנים עשו בדיקה ויותר מחצי נדבקו אז ככה שידענו את זה רק אחרי המשחק מול סקוטלנד".

על הניצחון על ריאל מדריד בספרד: "מה שיש בשחטאר ששונה מהמון קבוצות זה שאין פחד. אתה מדבר עם שחקנים ואין בהם פחד. אתה רואה את הברזילאים הצעירים, שחקנים בני 20, והם לא מפחדים. הם לא מפחדים לקחת את הכדור ולעבור, הם לא מפחדים לאבד, הם לא מפחדים לעשות דריבל ברחבה (לפעמים זה גם לא טוב) והם לא מפחדים משום דבר. זה דבר שהוא טוב בקבוצה הזאת כי אתה מגיע למשחק ואתה לא מפחד. מה שיהיה יהיה. אמרנו שיכול להיות שהם יפרקו אותנו כי אנחנו לא עם ההרכב הראשון והם ריאל מדריד, במדריד, וליגת האלופות זו ההתמחות שלהם. אבל אמרנו שנשחק את הכדורגל שלנו, נניע את הכדור, גם המאמן שלנו אוהב תמיד להניע את הכדור ולשחק כדורגל ועשינו את זה בצורה מאוד טובה".

מי הלהיב אותו בריאל מדריד: "אתה מתלהב כמעט מכולם. אתה רואה שחקנים שגדלת עליהם כמו טוני קרוס, לוקה מודריץ’, רפאל וראן, מרסלו וזינדין זידאן עומד לידך. אלה שחקנים שתמיד הערצתי ושיחקתי איתם בפיפא. אני רואה אותם, מתלהב, גם יש איזושהי קנאה בהם כי הם משחקים בריאל מדריד ואיזה כיף להם. אתה רואה אותם ואתה מתלהב מהם, אבל ברגע שאתה עולה למגרש אתה הכל נעלם. אתה אומר ‘אני רוצה להיות כמוהם, אני רוצה לשחק בריאל מדריד אז אני צריך להיות יותר טוב מהם’. להוכיח".

מנור סולומון, פרלאן מנדי, קאסמירו | Alejandro Rios/DeFodi Images via Getty Images

על השער המדהים שכבש בספרד: "עברתי את רודריגו ואז ראיתי את קסאמירו מולי וישר חשבתי על פס אחורה. ראיתי שהוא מגיע במהירות ושהכל פתוח באמצע, אז נכנסתי לאמצע ועברתי אותו לכיוון שמאל. ראיתי תנועה גדולה של טטה ואני לא יודע איפה וראן היה, היה שם ממש פתוח. נתתי לטטה את הכדור וצרחתי לו ‘תמסור! תמסור! תמסור!’ וקיבלתי את הכדור. ברוב הגולים יש לך איזו תמונה לפני, ואז אני זוכר את התמונה שכבר עצרתי את הכדור וראיתי את השער. יש לי את התמונה הזאת בראש. בעטתי לא באלימות, כמו שאורי (אוזן) לימד אותי, ואני שמח שזה נכנס".

על תדמית המחמיצן שדבקה בו לאחר משחקי הנבחרת: "אם לוקחים את כל המצבים שהיו לי בנבחרת, אז היו לי שלושה. שניים בקורה והחמצה אחת נוראית. אז כאילו משלושה מצבים עשו שאני לא יודע לסיים ולא יודע לבעוט לשער, וזה בסדר, ידעתי שאין לי בעיה בסיומת. כן, אני עובד על זה וכן, אני מנסה לשפר את זה כל הזמן, אבל הבעיה היותר גדולה היא ההגעה למצבים. בקושי הייתי מגיע למצבים אלא הייתי מסתפק בדריבל ובכיף, הייתי חייב להגדיל את כמות המצבים שלי. זה משהו שאני עובד עליו מאז שהגעתי לשחטאר ואני עובד עליו גם עם הדר המאמן שלי. אנחנו מנתחים כל משחק איפה הייתי יכול להגיע ליותר מצבים. ואז אחרי שירדו עלי שאני צריך לשפר את הסיומת הגיע השער מול ריאל".

התגובות לאחר שער מול ריאל במדריד: "קודם כל אי אפשר לפתוח את הטלפון. אני רוצה לדבר עם המשפחה או עם החברה וזה בלתי אפשרי כי מתקשרים ושולחים הודעות בלי הפסקה. אי אפשר לפתוח את הטלפון. מצד אחד זה כיף אבל זה משגע אותך כי אתה רוצה לדבר בטלפון עם המשפחה ואי אפשר לפתוח אותו.

מנור סולומון | SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images

"אחרי הגול הזה הכל עלה מדרגה, אתה הרבה יותר מוכר בעולם. פתאום מכירים אותך לא רק בישראל, פתאום בישראל מכירים אותך לא רק אוהדי הספורט אלא בכל הארץ, פתאום שולחים לך הודעות מכל המקומות בעולם כמו אוהדים של ברצלונה, אוהדים של ריאל מדריד. כולם מתלהבים מהגול. בארץ בכלל היה טירוף מוחלט.

"הטלפון הראשון היה כמובן למשפחה ולחברה (הם היו ביחד), גם יצא על זה סרטון. הם ענו בצרחות. אחר כך הם שלחו לי שמודריץ’ דיבר עלי אחרי המשחק – שאלו אותו מי השחקן שהיה הכי טוב על המגרש והוא ענה ‘מנור סולומון’. במשחק השני נגדם הוא היה ממש חמוד ואמר לי להמשיך ככה".

על השער במשחק השני מול ריאל באוקראינה: "נכנסתי למשחק ואיזה 7-8 דקות לא נגעתי בכדור. ריאל לחצו אותנו ולא נגענו כל כך בכדור, יותר שלחנו כדורים למעלה כי בכל זאת 0:1 מול ריאל מדריד. אמרתי לעצמי שאני חייב להישאר במשחק ולקבל את הכדור כי ראיתי שיש שטחים. אמרתי לעצמי ‘כשיש לך שטח אתה פשוט רץ’. קיבלתי את הכדור, הסתכלתי וראיתי שיש לי המון המון שטח, גנבתי אותו כמה שאני יכול והיו לי כמה אופציות. למזלי המגן השמאלי שלנו עקף אותי ומשך טיפה את לוקאס, ואז ראיתי איזה נתיב, נכנסתי ובעטתי. זה לא שאיך שקיבלתי את הכדור אמרתי לעצמי ‘אתה רק בועט’. זה לא ככה. אבל היתה החלטה שאני לא נותן פס רגוע. גם כשנכנסתי אמרתי שאני אשפיע, אתן גול – אעשה משהו. שאין מצב שאני אכנס ולא יזכרו אותי".

על המשחק הראשון בליגת האלופות: "מה שעשה לי מאוד מאוד טוב זה המשחק נגד מנצ’סטר סיטי בשנה שעברה. המשחק הראשון שלי בליגת האלופות, פתחתי בו, וזה היה משחק שלא הייתי דומה לעצמי בכלל. פחדתי לגעת בכדור. זה משהו שהוא לא אני כי אני אוהב לגעת בכדור, לעשות דריבל ולעשות את מה שאני יודע ולא כזה אכפת לי מול מי אני משחק. במשחק הזה בגלל שאתה שומע את המנגינה ורואה את כל הכוכבים האלה מולך אז היה לי קצת קשה להביא את עצמי לידי ביטוי וברחתי מהכדור ורק חשבתי על לא לאבד כדורים.

מנור סולומון, ראחים סטרלינג
מנור סולומון, ראחים סטרלינג | Nick Potts – EMPICS / Contributor

"בגלל זה גם יצאתי במחצית ולא השפעתי על המשחק. אני שחקן שצריך להשפיע על המשחק. אני צריך ליצור מצבים. החילוף עשה עשה לי מאוד טוב. אחר כך הגיע המשחק השני מול אטאלנטה ואמרתי לעצמי שכבר לא אכפת לי. הבקעתי שם את הגול ואמרתי לעצמי שאני כבר פחות או יותר ברמה הזאת ומעכשיו אני צריך להוכיח את עצמי כי אני רוצה להישאר פה".

על המשחקים נגד אינטר: "אינטר זו אחת הקבוצות שהכי קשה לשחק מולה כי הגנתית היא מדהימה, ועם ההתקפה שלה אתה לא יכול להשאיר 2 על 2 בהגנה ואז אתה לא יכול לשחק עם קו של ארבעה. כשאתה משחק עם קו של ארבעה אז מגן יוצא למגן הרבה פעמים ויש את לוקאקו ולאוטרו מרטינס והם פשוט יאכלו אותם. זה מה שקרה לנו מולם בחצי גמר הליגה האירופית. שיחקנו רגיל וזה מה שקרה.

"במשחק הראשון מולם העונה אני או טטה ירדנו כדי לייצר קו 5 ואז הם בקושי הגיעו למצבים. מה שהמאמן רצה לעשות במשחק האחרון זה להוסיף עוד בלם כדי שיהיו שלושה בלמים (אנחנו אף פעם לא משחקים שלושה בלמים) כדי שלמי שמשחק בחוד יהיה יותר חופש. אינטר אוהבים שמשחקים מולם פתוח ואז הם ישימו לך גול במתפרצת ואתה גמור. כשהם מובילים 0:1 אי אפשר לחזור מולם.

"אז תכנית המשחק היתה למשוך 0:0 עד שלב יחסית מאוחר, ובגלל זה גם לא פתחתי. בדקות האחרונות לא היתה הוראה לצאת קדימה כי עדיף ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ. אם היינו מקבלים גול היינו בחוץ וזה כאילו שלא עשינו כלום. בבית כזה מקום שלישי זה דבר לא רע".

מנור סולומון, דנילו ד’אמברוסיו | Anatolii Stepanov/Anadolu Agency via Getty Images

על ההתקדמות שלו בשחטאר: "אני חושב שהשתפרתי המון. בכל האספקטים. אני חושב שבכל דבר השתפרתי ואני עדיין רוצה להשתפר ואני עדיין משתפר. אני רק בן 21 ואני רוצה להיות יותר טוב ממה שאני היום. אני חושב שהכי השתפרתי בהבנת המשחק – מתי לשחרר את הכדור, מתי לא לשחרר את הכדור, מתי לעשות דריבל, מתי לא לעשות דריבל. אני גם עובד עם הדר על תנועות לעומק, מתי לרוץ לעומק ומתי לקבל כדור לרגל ודברים של תעוזה.

"נגיד אני שחקן, ובגלל שנכוותי בעבר במכבי פתח תקווה, ששונא מאוד לאבד את הכדור ורואים את זה גם במשחקי הנבחרת. אז אני עכשיו עובד על זה שאני יכול לתת לעצמי לפעמים את הפריווילגיה לאבד את הכדור וללכת על זה, כי אם פתאום יש לי סטטיסטיקה של 6/7 בדריבלים, אז אולי כדאי שאני אעשה עוד דריבלים ואהיה עם 8/10 – פחות טוב אבל אולי יהיה לי עוד מצב לגול בזכות הדריבל הזה. אז השתפרתי בכל האספקטים, גם מאוד התבגרתי, אני לא אותו שחקן שהייתי, גם ברמה הפיזית".

על הפנדל מול סקוטלנד ותמיכת השחקנים במאמן וילי רוטנשטיינר: "שאלו מי רוצה לבעוט, וראיתי שההיענות לא כל כך גבוהה, ואמרתי ‘כן יאללה, גם אני’. למרות שזה לחץ אדיר, זה לחץ מטורף לבעוט פנדל. יש משהו מאוד נכון ומאוד טוב בנבחרת. מדברים על זה שהוא מאמן טוב ויודע להכין אותנו והוא באמת דקדקן ונכנס לפרטים הכי קטנים. לפעמים אסיפות הווידאו שלו הן כבר יותר מידי. לפעמים הוא יושב רק עם ההתקפה, רק עם ההגנה ורק עם הקישור, אחר כך הוא יושב עם כולם, יושב שעה על הקבוצה היריבה, חצי שעה על הוידאו שלנו – ממש ניתוח לפרטים הכי קטנים".

מנור סולומון | JACK GUEZ / Contributor

"מדברים אפילו יותר על הרמה הארגונית, כשאתה מרגיש פתאום שאתה נמצא במערכת שעוטפת אותך ועובדת בשבילך, ואני חושב שזה לא היה פעם. יש איזה דיסטנס כזה מהתקשורת וככה זה צריך להיות – לווילי לא אכפת מה אומרים עליו בתקשורת, זה לא מעניין אותו בכלל. זה משהו שלא קרה עם מאמנים ישראלים. אין הדלפות יותר. גם אנשי המקצוע הם ברמה הכי גבוהה שיש, דואגים לנו להכל. גם בפרטים הכי קטנים כמו לפני טיסה, כשאנחנו בשדה תעופה – לוקחים אותנו ישר לטרקלין, אתה לא מסתובב ושכונה וכולם מבקשים תמונות וזה. דואגים לנו להכל, מהפרטים הכי קטנים".

"וילי אוהב שאנחנו מדברים איתו, יש שיח. הוא אוהב את זה שאנחנו מדברים וזה משהו שהוא נכון לדעתי, במיוחד בנבחרת. בהתחלה לא אהבתי את המערך הזה כי אין מה לעשות, התפקיד שלי הוא שם, אני כנף. אבל יש משהו שהוא נכון במערך הזה לנבחרת, כי כשאנחנו משחקים אותו טוב, כשאנחנו יוצאים קדימה, כשאנחנו לוחצים – אז לכל היריבות, בין אם זה צ’כיה וסקוטלנד, כולן מתקשות.

"יש גם שיפור בהגנה ואנחנו עדיין עובדים עם וילי על לשפר את הדברים האלה, וגם התקפית, למרות שאנחנו משחקים עם שלושה בלמים, אנחנו מגיעים להמון מצבים. התחלנו להגיע להמון מצבים בתקופה האחרונה. בהתחלה לא אהבתי את המערך הזה, אבל עכשיו כשיש לי את הביטחון והשקט שאני יכול לעשות מה שאני רוצה – אני יכול ללכת ימינה או שמאלה, אני יכול ללחוץ עם החלוצים, אני יכול להיות חלוץ שלישי ואני יכול להיות גם קשר. לפעמים אני בא לנהל את המשחק, לפעמים אני הולך לעמדה שמבקיעים ממנה שערים ולפעמים אני הולך לקו לעזור למגן".

וילי רוטנשטיינר, מנור סולומון | אודי ציטיאט


על הקמפיין האחרון והמטרות לקראת מוקדמות המונדיאל: "אני חושב שמקום שלישי יהיה הישג מאוד יפה אבל אנחנו לא צריכים לקבוע מה אנחנו רוצים – מקום שלישי/שני/רביעי. אנחנו צריכים לבוא משחק אחרי משחק ולהראות שאנחנו יכולים להתמודד עם כל נבחרת בבית. הראנו עד עכשיו שהתמודדנו עם כל נבחרת. אני חושב שגם מול צ’כיה, שהם היו קצת יותר טובים מאיתנו, היינו יכולים לגנוב תיקו בקלות. אנחנו נצטרך להתמודד גם מול אוסטריה וגם מול דנמרק ולהראות שאנחנו שם, כי הן נבחרות קצת יותר טובות, וגם לנסות לנצח אותן אם נראה שאנחנו ברמה הזאת. המבחן שלנו יהיה להוכיח שאנחנו ברמה הזאת".

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי