המבחן של יאניק: ההולנדי נלחם על עתידו במכבי חיפה

יאניק ווילדסחוט | מאור אלקסלסי

אחרי עונת בכורה מוצלחת, אחד הקשרים הכי מוכשרים בישראל נקלע למשבר. הוא היחיד בסגל שנדבק בקורונה, פציעות השביתו אותו והתפוקה הפכה למינימלית. מה צריכים לעשות איתו הירוקים בעונה הבאה? פרשני ספורט1 מנתחים

קבוצות: מכבי חיפה

יאניק וילדסחוט הצטרף רשמית למכבי חיפה בחמישה ביולי 2019. לא מעט גבות הורמו בהולנד כיצד השחקן שגדל באייאקס ושיחק מספר שנים בליגה השנייה באנגליה, מגיע דווקא לכדורגל הישראלי.

וילדסחוט נחשב לאחד הזרים המוכשרים שהגיעו לכדורגל הישראלי והאפשרות הזו הפכה לממשית רק בעקבות פציעה לא קלה שעבר והאפשרות שהציעה לו מכבי חיפה לבנות את עצמו מחדש, בקבוצה התקפית שמכוונת לכל התארים ובה הוא יהיה אחד משחקני המפתח. ואכן, בעונה הראשונה שלו בירוק הצליח וילדסחוט להוכיח את עצמו והיה חלק מצמד ההולנדים המצוינים ביחד עם צ’רון שרי. העונה הזו, המצב שונה לגמרי.

וילדסחוט חוגג עם שרי | מאור אלקסלסי

כבר עם הגעתו של ברק בכר למכבי חיפה היו לא מעט תהיות האם וילדסחוט מתאים למאמן החדש ולשיטה שלו. בסביבתו של בכר מספרים כי בסופו של דבר הוא החליט לסמוך על הכישרון הגדול ברגליים של וילדסחוט, תוך שהוא גם לוקח בחשבון את העובדה שמדובר בשחקן בעל ממדים פיזיים מרשימים ביחס לליגת העל. אם בעונה הראשונה כבש ההולנדי חמישה שערים, העונה במאזנו שער בודד – נגד הפועל באר שבע. בחיפה מודים שהקשר סבל מחוסר מזל וכידוע הוא היחיד משחקני הקבוצה שפתחו את העונה שנדבק בקורונה, אבל גם לאחר מכן נעדר חודש וחצי כתוצאה מקרע בשריר הירך האחורי.

וילדסחוט לא ישחק גם הערב (שני) בטדי נגד בית"ר ירושלים, מה ששוב מעלה את סימן השאלה הגדול שמרחף מעל עתידו מזה תקופה ארוכה: האם ההולנדי ימשיך בכרמל גם בעונה הבאה?

יאניק וילדסחוט | מאור אלקסלסי

מומחה לכדורגל ההולנדי והפרשן אסף כהן ניתח: "אני חושב שהתרומה של וילדסחוט תימדד מעכשיו ועד תום העונה. נראה שמכבי חיפה תיאלץ להסתדר עם מספר הרחקות ופציעות וכעת עליו לנצל את ההזדמנויות שלו. יאניק מתמודד עם מעמד חדש – הוא היה היה המחליף הראשון וכעת הביאו את עומר אצילי על המשבצת שלו וזה לא פשוט לשחקן זר להתמודד עם היררכיה בה הפך לשחקן רביעי או חמישי ברוטציה של שחקני ההתקפה. מעבר לכך, במצב הזה אני לא רואה אותו נשאר וגם לא חושב שמבחינת מכבי חיפה נכון להשאיר שחקן זר שישמש כשחקן חמישי ברוטציה".

עוד הוסיף כהן: "אני חושב שהוא לא מספק מספרים וזה משהו שמלווה אותו בכל הקריירה. הוא פיזי ובעל צעד ראשון שרק מגינים בודדים יכולים להתמודד מול זה אבל יש לו בעיות בתוך הרחבה ואני חושב שלכן הוא בחר לא פעם לרדת לליגה מעט קלה יותר בכדי להצליח. יש ציפייה משחקן כזה שיכבוש שמונה שערים ויבשל עוד עשרה וזה לא קורה".

וילדסחוט מול הרננדס. לא מספק מספרים | דני מרון

חלוץ העבר אלון מזרחי חושב שנכון להיפרד מההולנדי ואמר: "מדובר בשחקן כנף שמעט מתקשה בסיומת. אני חושב שמצופה משחקן כזה הרבה יותר מחמישה בישולים וחמישה שערים בעונה שעברה. הוא לוקה בחסר בבעיטה האחרונה וזה משמעותי. וילדסחוט שחקן מאוד מהיר ופיזי, אבל זה לא מספיק ונראה כי הביאו לאחרונה את עומר אצילי בכדי שייספק את המספרים שהוא לא מסוגל להם".  

פרשן ספורט1, אורי אוזן, התייחס גם הוא ההולנדי: "אין ספק שהעונה הזאת שלו פחות טובה מהעונה שעברה. הוא חלה קורונה ועבר פציעה ובינתיים נראה שדולב חזיזה תפס את המקום שלו בצד שמאל. לווילדסחוט יש נתונים יוצאי דופן אבל משהו לא מתחבר שם. הוא שחקן כנף הולנדי קלאסי ויש לו מעט ניצוצות אבל הוא לא יכול לסחוב קבוצה ונראה שלא מצליחים להשתמש בו כמו שצריך כי הפוטנציאל שלו מאוד גדול. כרגע נראה שחזיזה ואצילי לפניו וגם שרי משחק גם כשחקן כנף. כאיש מקצוע אני אומר שזה מאוד מפתה להביא שחקן עם נתונים כמו של וילדסחוט ואני חושב שמכבי חיפה תקבל החלטה רק בסוף העונה. יש עוד חצי עונה וחמישה משחקים טובים שלו ברציפות והכל ייראה שונה. זה הזמן שלו לקחת הזדמנות כאשר רוקאביצה פצוע ויש ירידה בכושר של שרי, ואם זה לא יקרה אז אולי זה לא יקרה בכלל במכבי חיפה".

יאניק ווילדסחוט מאוכזב | דני מרון

חלוץ העבר של הירוקים ופרשן בהווה, ניר סביליה, מייעץ לירוקים: "נתחיל מזה שכאשר מביאים זר לחלק ההתקפי ישנה ציפייה שיספק מספרים ואם אותו שחקן לא מעורב ב-20 שערים בעונה אז זו בעיה. יציבות זה לא הצד החזק של וילדסחוט. היו לו משחקים בודדים שהוא היה מצוין ובמקרה כזה אולי עדיף לתת הזדמנות לילד צעיר מקומי".

סביליה סיכם: "אם אני הייתי מקבל החלטה בחיפה אז הייתי נזכר באיגביני יעקובו שהגיע ולא נתן מספרים בהתחלה. זה היה בתקופתי ולמרות זאת האמינו בו ועבדו איתו. במקרה כזה, אם מאמינים ביכולות של וילדסחוט אז צריכים לעבוד איתו על הסיומת מול השער כי החדות תגיע וכך גם המספרים. אם לא מאמינים ביכולות שלו ולא רואים אותו נשאר מספר שנים אז אולי כדאי לתת הזדמנות לשחקן צעיר ומוכשר".

צ'רון שרי, יאניק ווילדסחוט
וילדסחוט ושרי. רק אחד מספק מספרים | מאור אלקסלסי

בימים אלה נמצאת מכבי חיפה בעיצומו של מאבק אליפות וההחלטה לגבי המשך דרכו של הקשר, כמו גם של שחקנים אחרים, תתקבל סמוך לסיום העונה. לכן, החודשיים הבאים בהחלט צפויים להכריע את עתידו של וילדסחוט בכרמל. ההולנדי נחשב לאחד השחקנים האהובים במועדון, אבל ללא קבלות לא צפויה מכבי חיפה לממש את האופציה להארכת חוזהו.

"הוא בחור נהדר ושחקן מעולה שאנחנו בטוחים שעוד ייתן את התרומה שלו העונה", אמרו במכבי חיפה בתגובה. כעת, זה הזמן שלו להוכיח שהוא משאיר את הפציעות מאחוריו ועליו לעשות זאת עם בישולים ושערים. הערב בטדי הוא לא יוכל לעשות את זה, אבל הציפייה שיעשה זאת כבר בשבת נגד הפועל אום אל פאחם בגיע המדינה.

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי