קולות מן העבר: האתגר הקשוח של ברק בכר

play
ברק בכר מאמן מכבי חיפה | מאור אלקסלסי
שחקן מכבי חיפה עומר אצילי, שון גולדברג בחגיגות האליפות עם אוהדי מכבי חיפה 00:15

ממש כמו ב-2018, הקבוצה של ברק בכר זחלה לתואר, ובקיץ הוא יצטרך לעבוד קשה כדי להחזיר את הרעב למועדון. דוד רוזנטל על הפנים של אצילי, הסוריאליזם של מכבי תל אביב, האימפוטנציה של באר שבע ועל ארז כלפון, שצריך לבחון ברצינות למה אוהדי כדורגל חוטפים מכות

קבוצות: מכבי חיפה
(גודל טקסט)

אחד המושגים הכי שנואים על אנשי תקשורת ספורט הוא "אליפות מעשית". יש עוד 6 נקודות בקופה, הפרש השערים בין המוליכה לסגניתה עצום, ועדיין – יש סיכוי תאורטי (הנמוך מהסיכוי של זכייה בלוטו, אבל עדיין קיים) למהפך. אז לא מכריזים ולא יוצאים בכותרת "רשמי", אבל לכולם ברור שזה סגור, נעול וחתום. מקרה כזה, שבו אתה עדיין לא יכול לכתוב "מכבי חיפה אלופת המדינה", מתסכל במידה מסוימת, שהרי אף אחד לא אוהב לחבר 999 חלקים של הפאזל בלי למצוא את החלק ה-1,000, גם אם התמונה ברורה מאוד.

אלא שגם לסיטואציה כזאת יש כמה זוויות. למשל, ניצחון אמש של מכבי חיפה, ולו 0:1 קטן (במקביל לניצחון של הפועל באר שבע בבלומפילד, כדי להחזיק את התאוריה), היה מגביר את עוצמות הדילמה. "זו אלופה!", היו חושבים עורכי האתרים והעיתונים, "מעשי או לא מעשי, זו אלופה".

בפועל, קיבלנו ערב ביזארי, כזה שבו אוהדים זורקים מהיציע זיקוקים אחרי הפסד שלישי בארבעה משחקים, ומוחמד אבו פאני מנסה בכוח להתמוגג, אף על פי שהיריבה הכי שנואה שלו הייתה רחוקה גלוך קטן אחד מ-1:4 משפיל. התוצאה מדברת בעד עצמה – זו אליפות ראויה ומוצדקת, אבל לא זה הערב שבו צריכה מכבי חיפה להיות מוכתרת רשמית.

כל מה שאמרו אנשי מכבי חיפה לאחר שריקת הסיום נכון ומדויק – בראי ההיסטוריה לא יזכרו איך הושג התואר הזה. הקבוצה תהיה חקוקה כאלופה בפעם השנייה ברציפות. אליפות לא מושגת על ידי רצף משחקים טובים או גרועים, אלא דרך 36 מחזורים שאין בהם רגע דל. התואר הזה כמעט לא היה מוטל בספק מאמצע ינואר, מאז הניצחון 1:2 בבאר שבע. אפשר לתלות אותו גם בחולשת היריבות ולספר עוד הרבה מאוד סיפורים, אבל אליפות היא אליפות היא אליפות, ומכבי חיפה זכתה בה בצדק.

כל אלה הן עובדות יבשות. ברמה האווירתית, מכבי חיפה ניסתה לייצר נרטיב של חגיגות, אבל אי אפשר לחתום על כך שהשמחה שלמה. בשלושת החודשים האחרונים היא לא ייצרה אטמוספירה של שליטה בלעדית. קשה לזייף רגשות, גם אם ממש מתאמצים. לו הייתה לי את היכולת להיכנס אמש לראשם של כל אוהדי הקבוצה, אני מעריך בזהירות שבקרב 99.5 אחוז מהם הייתי מאתר מועקה מסוימת.

ב-17 בינואר צפיתי בטרנר באחת המחציות הראשונות הטובות ביותר של קבוצה ישראלית בשנים האחרונות. מכבי חיפה ועומר אצילי היו אדירים בבאר שבע. בהפסקה רז מאיר הורחק ובמקום תבוסה הניצחון הסוחף הפך מטבעו להרואי. אלה היו שתי פנים יפות של מכבי חיפה. דווקא אחריו משהו קרה לקבוצה ולכוכב שלה. הם יצאו מסנכרון. מכבי חיפה של החודשים האחרונים הצליחה לסחוב כל הדרך אל התואר, אבל זו לא האלופה שראינו ברוחנו.

את התקריב על פניו של אצילי יורד מהמגרש לאחר שריקת הסיום קשה היה לפספס. הוא זכה באליפויות במכבי תל אביב, הוא הביא תואר אדיר למכבי חיפה אשתקד. הוא יודע שלא ככה חוגגים. וכהרגלו, גם לא ניסה להעמיד פנים.

עומר אצילי שחקן מכבי חיפה
היה קשה לפספס את האכזבה על הפנים שלו לאחר השריקה. אצילי | מאור אלקסלסי

בעונת האליפות הראשונה של ברק בכר, הפועל באר שבע ניהלה קרב איתנים נגד מכבי תל אביב ושדי העבר כדי לזכות בתואר עצום. בעונה השנייה הייתה לה קבוצה בקנה מידה היסטורי. את האליפות השלישית היא לקחה באפיסת כוחות, עם סגל עייף שהשאיר הרבה מקום לדאגה. מכבי חיפה של בכר עשתה מסלול דומה, בהבדל אחד: היא דילגה על העונה השנייה. אחרי זכייה נוצצת בזכות מנטליות קשוחה אשתקד, הפעם הירוקים שייטו תואר שני בהילוך שני. בשני המקרים, אגב, האות לחגיגות בזכייה האחרונה ניתן אחרי הפסד ביתי למכבי תל אביב.

זו לא רק הסמליות. למוד ניסיון, אפשר להניח שבכר מבין את ההשלכות של סיום עונה כזה. הוא יודע שיהיו לו לא מעט אתגרים בקיץ – הוא יצטרך לזהות מי מהשחקנים שלו רעב ומי לא, מי מיצה את הפוטנציאל ומי ימשיך. הוא מבין שיש חובה לחזק במספר עמדות, ושיש לא מעט שחקנים שסיימו את העונה בכושר לא טוב. זה יהיה קיץ לא קל, שבמסגרתו ינסה המאמן לא לחזור על הטעויות שעשה עם באר שבע לפני עונת 2018/19.

אם עד לפני מספר שבועות היינו משוכנעים שפניה של מכבי חיפה לאליפות שלישית, רביעית וכד', כרגע נראה שמכבי תל אביב מתחילה לקבל בוסט מחודש ותאוות הצמרת של אלונה ברקת בבאר שבע לא שוככת. ייתכן ששתיהן יגיעו מבושלות יותר. גם המטבח של בכר יצטרך לייצר יותר.

ברק בכר מאמן מכבי חיפה
כנראה שהוא מבין את ההשלכות של סיום כזה לעונה. בכר | מאור אלקסלסי

בכל ארבעת המפגשים בין מכבי תל אביב למכבי חיפה העונה, הצהובים עלו ראשונים ליתרון. דווקא בפעם האחת שהיתרון הזה היה בן שני שערים, הם הפסידו. במבט לאחור, ה-2:3 ההוא, שהושג בתקופת השיא של מכבי חיפה העונה, נראה כמו הבלחה בהיסטוריית המפגשים של העשור האחרון. עם העובדות קשה להתווכח – אם לא השער של צ'ארון שרי בבלומפילד, מכבי תל אביב הייתה לוקחת שלושה מארבעת המשחקים. הקוף הצהוב אולי יצא בינואר להפסקה קלה, אבל שב מיד להתנחל על הגב הירוק.

מבחינת מכבי תל אביב הניצחון הזה, ובעיקר הדרך שבה הושג, היה סוריאליסטי כמו העונה שלה, כמו המאמן שלה, כמו כל מה שקשור אליה. אחרי שהעשן יתפזר, מכבי תל אביב עשויה לסיים עונה בינונית במקום השני, עם מאמן שעושה על המגרש מה שבא לו, בלי להיצמד לקודים מוסכמים. מה אומר הניצחון הזה על העתיד של מלאדן קרסטאיץ'? ומה הוא אומר על העתיד של מכבי תל אביב? הספירה לאחור לגילוי התשובות כבר החלה.

שחקני מכבי תל אביב חוגגים עם ג'ורג'ה יובאנוביץ'
סוריאליסטי. מכבי תל אביב חוגגת בעונה שבה היו מעט סיבות לחגוג | מאור אלקסלסי

המילה הראשונה שעולה בראש בהקשר של הפועל באר שבע היא "פראיירים". עם נקודה אחת מתשע במשחקי החוץ האחרונים, באר שבע יכלה, לכאורה, להיות עכשיו עמוק במאבק האליפות, אבל זו אחיזת עיניים. באר שבע לא יכלה להיות אלופה כי היא קבוצה נטולת התקפה. היא לא פראיירית, היא חסרת יכולת. את סימן הקריאה לכך קיבלנו דווקא במשחק היחיד שניצחה בארבעת המחזורים האחרונים, ה-0:1 בשבת על מכבי חיפה משער שכבש הבלם שלה ואחרי אין ספור החטאות של חלוציה. החלק הקדמי של הקבוצה הזאת היה רע לאורך העונה הרגילה ולא פחות שערורייתי בפלייאוף.

לבאר שבע יש התקפה "בינארית". מדי פעם מבליח לה משחק של שניים או שלושה שערים, אבל לרוב היא מסתפקת בספרות 0 או 1. ממרומי המקום השני יש לה 49 שערים לאחר 34 מחזורים. אפילו לא קרוב למספרים של טוענות אמיתיות לכתר כמו מכבי תל אביב של העונה שעברה (65 שערים), מכבי חיפה של 2019/20 (73 שערים) או מכבי תל אביב 2015/16 (61 שערים). הקבוצה הזאת נבנתה להגן, אבל כדי לקחת אליפות צריך לפעמים גם לדעת לכבוש, ואת זה כנראה צריך לעשות בעונה הבאה עם חלק קדמי שונה לגמרי.

איני נמנה עם אלה המצדדים אוטומטית באוהדים כשהם מותקפים על ידי שוטרים. האמת, לא אחת, נמצאת באמצע. אוהדים יודעים היטב להחביא את ההתגרויות והפעולות האלימות שהובילו לתגובה. כוחות השיטור צריכים לקבל גושפנקא להפעלת כוח מבוקר כדי ליצור הרתעה. יש מצבים שבהם זה אפילו הכרחי.

אלא שלפעמים התמונות לא מותירות מקום לספק. על פי כל העדויות והמראות מבלומפילד אמש, לפחות חלק מאוהדי הפועל תל אביב שהותקפו על ידי שוטרים מחוץ לאצטדיון לא נקטו בכל אלימות. כל שהאוהד רועי פוליטי רצה הוא לתעד שוטר. זה מותר על פי חוק, גם אם זה לא ממש מוצא חן בעיני המצולם. השוטר התקרב בצורה של "אסגור איתך חשבון" ואכן סגר. זו לא עדות שמיעה, רואים את זה בבירור בסרטון.

העניין הוא שמתישהו הגיבוי למשטרה שנותנת מנהלת הליגות בראשות ארז כלפון, אותו אחד שאחרי אירועי סמי עופר מוקדם יותר השנה אמר ש"נמשיך לתת למשטרה כלים להילחם באלימות", צריך לעמוד תחת איזושהי עין בוחנת. מישהו צריך לסמן את הגבול ולכל הפחות לתת תדרוך מפורט ושקוף לכוחות השיטור, שנדע מה מותר לנו ומה לא. כי לצלם שוטר מותר לנו. לא יכול להיות שאוהד כדורגל יותקף מחוץ לאצטדיון על ידי אדם שאמור להגן עליו ולא יכול להיות שמקרים כל כך מובהקים של תקיפת אוהדים על ידי שוטרים ינופנפו בבוז במח"ש ובוועדות הכנסת.

זה נכון, יש פעמים שבהן הפעלת הכוח כנגד אוהדים היא מוצדקת. כדי שנאמין שהיא מוצדקת, חייבים לחקור לעומק את המקרים שבהם היא לא.

לפי סעיף 27/א' לחוק זכויות היוצרים
הבאים בתור
ג'וש כהן שוער מכבי חיפה | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
00:50
מתנגן עכשיו
אוהדי הפועל באר שבע, מכבי חיפה לפני גמר גביע המדינה
אוהדי מכבי חיפה לפני גמר גביע המדינה | צילום מסך, סעיף 27א לחוק זכויות היוצרים
מתנגן עכשיו
00:30
מתנגן עכשיו
אוהדי מכבי חיפה לפני גמר גביע המדינה
יראה את רוב הפלייאוף מהיציע? זיו אריה | דני מרון
מתנגן עכשיו
05:52
מתנגן עכשיו
תיקתקנו: קליפ סיכום היום, 23.5
הקדיש את השער לדין דוד. מאוויס צ'יבוטה | ברני ארדוב
מתנגן עכשיו
05:08
מתנגן עכשיו
חגיגה כפולה: מכבי חיפה דרסה 0:4 את נתניה, אצילי כבש ובישל בדרך לדאבל דאבל
סיימו את העונה בטעם טוב. שחקני הפועל באר שבע | דני מרון
מתנגן עכשיו
02:23
מתנגן עכשיו
עם הפנים לגביע: הפועל ב"ש ניצחה 1:3 את סכנין בדרך למקום השני
עוד דרבי, עוד מופע פירוטכני. השחקנים אחרי השלכת האבוקות | אריאל שלום
מתנגן עכשיו
03:09
מתנגן עכשיו
פריצה וריקן שוב כבשו בדרבי, מכבי ת"א ניצחה 0:2 את הפועל שנותרה מחוץ לאירופה
המטרה: להשלים עונה אישית היסטורית. אצילי חוגג עם שרי | אודי ציטיאט
מתנגן עכשיו
02:30
מתנגן עכשיו
שחקן מכבי חיפה צ'ארון שרי חוגג עם עומר אצילי
אוהדי מכבי תל אביב | צילום מסך, .
מתנגן עכשיו
00:25
מתנגן עכשיו
אוהדי מכבי תל אביב
חגיגות אליפות, אוהדי מכבי חיפה | מערכת וואלה!, שלמה וייס
מתנגן עכשיו
00:13
מתנגן עכשיו
חגיגות אליפות, שחקני מכבי חיפה
חגיגות אליפות, אוהדי מכבי חיפה | מערכת וואלה!, שלמה וייס
מתנגן עכשיו
00:25
מתנגן עכשיו
חגיגות אליפות, אוהדי מכבי חיפה
חגיגות אליפות, אוהדי מכבי חיפה | מערכת וואלה!, שלמה וייס
מתנגן עכשיו
00:13
מתנגן עכשיו
חגיגות אליפות, אוהדי מכבי חיפה
שחקני מכבי חיפה במגרש, לאחר ביטול המשחק מול בני סכנין | קובי אליהו
מתנגן עכשיו
00:14
מתנגן עכשיו
מכבי חיפה חוגגת אליפות
המטרה: להשלים עונה אישית היסטורית. אצילי חוגג עם שרי | אודי ציטיאט
מתנגן עכשיו
04:31
מתנגן עכשיו
כל ביצוע בצבע: 10 השערים המועמדים לתואר שער העונה של ליגת העל
חוגג בהחלט אשם במצב. ומה איתם? אנשי לה פמיליה מול הבית של בעלי בית"ר, השבוע | אודי ציטיאט
מתנגן עכשיו
00:23
מתנגן עכשיו
אוהדי בית"ר ירושלים
יעקב שחר מעניק מתנת פרידה לאסף בן דוב | אתר רשמי, אתר מכבי חיפה
מתנגן עכשיו
00:15
מתנגן עכשיו
נשיא מכבי חיפה יעקב שחר
מכבי חיפה חוגגת אליפות | צילום מסך, סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים
מתנגן עכשיו
00:15
מתנגן עכשיו
מכבי חיפה חוגגת אליפות
אוהדי בני סכנין במשחק מול בית"ר ירושלים | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
05:32
מתנגן עכשיו
תיקתקנו: קליפ סיכום היום, 17.5
"לזלזול של סכנין באוהדים אין גבול". מאבטחים במשחק אמש שבוטל | קובי אליהו
מתנגן עכשיו
00:11
מתנגן עכשיו
אוהדי מכבי חיפה לאחר ביטול המשחק מול בני סכנין
ירצה לשכוח את המשחק הזה. ריינשרייבר | לירון מולדובן
מתנגן עכשיו
02:36
מתנגן עכשיו
ה-VAR כיכב: מכבי נתניה והפועל תל אביב נפרדו בתיקו רב אירועים
יינצל מצהוב שישבית אותו בגמר הגביע? ספורי מול סבוריט | אריאל שלום
מתנגן עכשיו
03:32
מתנגן עכשיו
רוקאביציה הורחק, ויטור ואלמוג כבשו בנגיחות: 1:1 בין הפועל ב"ש למכבי ת"א
מתנגן עכשיו
שחקן מכבי חיפה עומר אצילי, שון גולדברג בחגיגות האליפות עם אוהדי מכבי חיפה