מציפיות לבאסה: הקיץ ההפוך של מכבי תל אביב בוחן את הסבלנות של איביץ'

play
יש לו הרבה עבודה. איביץ' | דני מרון
גלוך שותף לאחר הסערה, ניר ביטון ערך בכורה: מכבי תל אביב עלתה לשלב הבא 02:36

הקרטוע הניהולי של הצהובים חזר על עצמו, רק שהפעם ההחתמות היו בהתחלה. כעת, הסרבי שניסה להיות מערכתי צריך להחזיר את כובע הדיקטטור ולהתנהל בתוך סיר הלחץ דווקא כשמחכה לו צמד מפגשים מול היריבה הכי גדולה שלו בקריירה (20:00, ספורט4)

קבוצות: מכבי תל אביב
(גודל טקסט)

ב-30 ביוני הודיעה מכבי תל אביב על סיכום עם ניר ביטון, ובכך חתמה חודש חלומי ולא אופייני. ולאדן איביץ' חזר, הסיכום עם יוריס ואן אובריים הפך רשמי, ערן זהבי השלים גם הוא את הקאמבק המיוחל וגם פארפה גיאגון חתם על חוזה חדש. המועדון שבעידן מיטש גולדהאר הפך כל כך מזוהה עם פעולות מאוחרות בחלון ההעברות של הקיץ – זז הפעם מהר. עבור האוהדים, זה היה שינוי מרענן. בשורה טובה אחת אחרי השנייה, שמקפיצות עוד קצת ועוד קצת את ההתרגשות והבאזז עד לפיק שעל גבול האופוריה. כמו לקבל שלוש שיחות שונות מאראלה ממפעל הפיס.

ואז הכל השתתק. ההתלהבות התחילה לרדת. שוב, כל פעם קצת. כל דבר קטן שקרה הוסיף מעט לחץ. תוצאות לא טובות במחנה האימונים, הדחה מגביע הטוטו בסגל חסר, שחקנים פצועים שחוזרים לאט, הופעה לא מרשימה בלשון המעטה בגומלין לפרוטוקול מול זירה, הגרלות קשות לקראת ההמשך, אבל מעל הכל – היעדר הרכש. למכבי תל אביב יש עוד כמה מטרות רכש ובראשן בלם, שחקן כנף ומגן ימני. רק שמעל חודש האפליקציה לא רטטה. כשאין רכש, מסורתית, כל מי שנמצא בקו הראשון שמחוץ למערכת – קרי התקשורת ונציגי הפיד הצהוב בטוויטר – מתחיל לזוז באי נוחות.

כשהם זזים באי נוחות הם שוב נתקלים בבעיה המוכרת שכבר דיברנו עליה: הם רוצים לצעוק, ואין על מי. אז הם מתהפכים וירטואלית על "שקי החבטות" ברק יצחקי ושרון תמם. זה מחלחל פנימה. כשחושבים על זה, להוציא את ההדחה השולית מגביע הטוטו, שום דבר עדיין לא קרה, אבל בכל זאת הנרטיב השתנה. מכבי תל אביב החליפה את יוני ביולי ונוצר אפקט הפוך. במקום להתחיל בבאסה ולפתח ציפיות, הצהובים התחילו בציפיות ועברו לבאסה.

ברק יצחקי, המנהל המקצועי של מכבי תל אביב
הקיץ התחיל בהחתמות מבטיחות, אך הסתיים כרגיל באכזבה. ברק יצחקי | אבי רוקח

איביץ' הוא אחד שלא מצטיין בהסתרת רגשות וגם לא מנסה לעשות זאת. המסרים שיוצאים ממנו ברורים מאוד. "הבהרתי מראש שאנחנו צריכים שחקנים – גם זרים וגם ישראלים", אמר אחרי מכבי נתניה בגביע הטוטו. "אנחנו מדברים על זה כבר חודש וחצי-חודשיים, יש לנו את צוות הסקאוטינג שלנו. אני לא רוצה לדבר על זה", הוא המשיך אחרי זירה בבלומפילד. אתמול (רביעי) הוא כבר ניסה לשנות פאזה. מהות הדברים שלו הייתה: "אנחנו מנסים", ובינתיים קבלו משהו להיאחז בו – זהבי חוזר לשחק. זה היה מסר שנועד להסיט קצת את השיח מהיעדר הרכש ולנסות לשחזר את ההתלהבות.

"לא קל לשכנע שחקנים שיכולים לעשות את ההבדל כדי שיגיעו לכאן. עשינו שניים או שלושה מהלכים וברגע האחרון השחקנים סירבו מסיבות שונות. אנחנו רוצים להתחזק בעמדות מסוימות, החלון פתוח ואנחנו עובדים על כך. אני הראשון שרוצה להתחזק, אולי גם המנהל המקצועי יותר ממני אם לא כמוני, אבל לא אצרף מישהו רק כדי להביא". שמים לב להבדל. זה כבר איביץ' אחר. איביץ' המערכתי. איביץ' שמבין שעוד קצת לחץ פומבי מהצד שלו לא יעשה טוב לסיטואציה.

איביץ' הגיע כדי להחזיר את מכבי תל אביב האימתנית וכדי לבנות קבוצה קצת פחות נחמדה מזו שהייתה בשנתיים האחרונות. הבעיה היא שבדירוג העוצמה הדמיוני שכל אוהד מצייר לעצמו בראש – זה שמורכב מרכש ומשתנה מדי משחק בהתאם להופעות של כל הקבוצות המעורבות – מכבי ת"א נדחקה למטה לאור המהלכים המהירים וההצגות המרשימות של מכבי חיפה במוקדמות הצ'מפיונס. בעיה נוספת היא שמה שנתפס כמובן מאליו – העפלה לשלב הבתים בקונפרנס ליג – הפך פתאום הרבה יותר מורכב בגלל הגרלות מסובכות.

כל זה מגביר כאמור את הבאסה הכללית. לפני שמכבי תל אביב מחתימה את השחקנים שהיא צריכה ורוצה, היא חייבת ניצחון גדול. הופעה משכנעת. יותר מדי שנים שמכבי תל אביב אימצה לחיקה את מודל ההתנהלות האיטית בקיץ. לא אחת זה הספיק לשיוטים די קלילים עד שלב הבתים, למשל בזכות הגרלות נוחות. חשוב להבהיר: הגרלות נוחות זו לא מילה גסה. מכבי תל אביב רשמה הצלחות כדי להגיע למעמד הזה, אבל אירוני משהו שאולי דווקא ההצלחות הללו תחזקו את התחושה הקצת לא עדכנית שלא חייבים להסתער על החלון בסוף יוני.

מכבי ת"א פחות או יותר טיילה לשלב הבתים בליגה האירופית ב-2016, וגם שנה לאחר מכן. היא לא התקשתה איפה שלא היה צריך במוקדמות ליגת האלופות בקיץ 2020 (בדרך לעוד הופעה בשלב הבתים בליגה האירופית) ושייטה להנאתה גם בשנה שעברה במוקדמות הקונפרנס ליג. המפגשים מול אריס סלוניקי (הראשון הערב ב-20:00, ספורט4), ואולי ניס בהמשך אם תעבור את היוונים, מערערים עוד טיפה את תחושת הביטחון הכללית מסוף יוני. הם מחזירים לפני השטח את דיון המוכנות. הם בוחנים את הסבלנות של איביץ' כלפי האנשים שמעליו.

אגב, בפעם הקודמת שמכבי ת"א נקלעה לקמפיין מוקדמות קשה כאנדרדוג, ערן זהבי העלה אותה לשלב הבתים בליגת האלופות. זוכרים איך הכל התחיל? בהפסד במלטה.

ולאדן איביץ' מאמן מכבי תל אביב
הסבלנות שלו במבחן. ולאדן איביץ' | ברני ארדוב

איביץ' מכיר את סיטואציית התסכול מרכש גם מהתקופה הקצרה שלו בווטפורד. "הוא לא קיבל את כל השחקנים שרצה וגם לא תמיד הייתה לו תמונה מלאה של השחקנים שבהם הוא יכול להשתמש", נזכר אדם לוונטל, כתב ווטפורד ב"אתלטיק". "באותו קיץ, ווטפורד החזירה מהשאלה את פרוויס אסטופיניאן ואז מכרה אותו לוויאריאל. כשאדם מסינה נפצע, איביץ' נשאר בלי שחקן בצד שמאל ונאלץ לאלתר. היו שחקנים שבתחילה אמרו לו לא לבנות אליהם כמו דוקורה, קאפו וטרוי דיני, ואז חלקם נזרקו חזרה לסגל. הוא התמודד עם הסיטואציה, דיבר עליה, לא התלונן, אבל הרגישו שהוא לא מרוצה".

"העבודה שהוא עשה הייתה מרשימה. הוא קיבל קבוצה שירדה אחרי חמש שנים, עם סגל שעבר הרבה זעזועים ושחקנים לא מרוצים. הוא נזרק למצב קשה, הצליח לחבר קבוצה ולגרום לה להתחיל לרוץ ולצבור נקודות. זה לא היה כדורגל אטרקטיבי, אבל מספיק בשביל סגל די מפורק. הוא כמובן הקפיד על הדרך שלו לעשות דברים: הרבה ריצה, אימוני כושר קשים, עבודה קשה, בלי הרבה שמחה ואושר. זה ייבש את השחקנים. תזכור שאנחנו מדברים על משחק כל שלושה ימים, בלי קהל, כשכולם כל הזמן ביחד בבתי מלון. זה הגיע לנקודה שזה היה קצת יותר מדי לכולם", ממשיך לוונטל.

"זה מי שהוא, זה האופי שלו וקשה לבקר בן אדם על כך שהוא מתנהג כמו מי שהוא, אבל לחלק מהדמויות המרכזיות בחדר ההלבשה – והיו שם הרבה קולות חזקים – זה נהיה יותר מדי. הסגל עדיין היה חזק מספיק ואיכותי בשביל לתקוף את הליגה ולשלוט, איביץ' היה קצת שמרן בדרך שלו. לזכותו ייאמר שהוא תמיד היה מאוד כן ופתוח עם התקשורת, לא התגונן ולא סירב לדבר על שום נושא. הוא דיבר על רכש ועל טקטיקה ועל הצורך שלו ללמוד את הכדורגל האנגלי. אני גם חושב שקשה לבוא למדינה אחרת כשאין לך שום פידבק מהאוהדים. בעונה עם קהל, הוא היה מבין איזה סגנון הקהל רוצה לראות. כששואלים אם הוא התחבר לכדורגל האנגלי, חשוב לקחת את זה בחשבון. מה לעשות שאיביץ' הוא לא 'שייני הפי'. יש לו פרצוף אבן. אולי הוא היה צריך להוריד קצת מגננות ולהיות רך יותר".

איביץ' הניע את הגלגלים ואז בא סיסקו, דמות רכה יותר – אנטיתזה ממש – כדי לקחת את זה משם ולהביא את ווטפורד לעלייה אוטומטית לפרמיירליג. זה תהליך בדיוק הפוך למה שקרה במכבי תל אביב. הצהובים התגעגעו לאיביץ' "הדיקטטור", בדיוק זה שלא יכול היה לנצח בדו קרב מול אגדה כמו טרוי דיני. השאלה היא כמה סבלנות תהיה לאיביץ' בסיטואציה הנוכחית.

אוהדי אריס סלוניקי
מכינים לאיביץ' קבלת פנים מיוחדת. אוהדי אריס סלוניקי | רויטרס

אריס זה לא עוד משחק עבור איביץ', ואיביץ' הוא לא עוד יריב עבור אריס. כשחקן, הוא הגיע לאריס ב-2007 ועזב אחרי עונה אחת ליריבה העירונית השנואה – פאוק. שם הוא העביר תשע שנים כשחקן, מאמן נוער ומאמן הקבוצה הבוגרת.

"יהיה מעניין לראות את איביץ' ב'קלאנטיס ויקלידיס' אחרי כל כך הרבה שנים. בוא נגיד שהוא לא יתקבל בחמימות על ידי אוהדי אריס", מנתח כתב ה"גאזטה" היווני וסיליס בלאצוס. "הוא בילה שנים אצל האויבת הכי גדולה שלהם. אוהדי אריס מחכים למשחק בסלוניקי. הנוכחות של איביץ' יכולה לגרום לאווירה להיראות כמו דרבי נגד פאוק".

היוונים בטירוף לקראת השבוע הבא. "אריס ופאוק זה דרבי יווני קלאסי עם שנאה תהומית בין המועדונים. העיר חיה בשביל המשחקים האלה. האוהדים הפנאטיים מאמינים שמי שעובר מאריס לפאוק, או להפך, הוא בוגד ולא מקצוען. סלוניקי היא הבית השני של איביץ' והוא חי בה שנים. הוא עדיין מקבל בה המון כבוד מאוהדי פאוק, אבל זה רק אומר שאוהדי אריס יכינו לו קבלת פנים הפוכה באצטדיון", ממשיך בלאצוס.

"אריס עשתה רכש טוב, אבל עדיין חסר לה בלם ולמעשה אין לה אלטרנטיבה לבלמים הפותחים פביאנו ובראבץ. המטרות של אריס הן להגיע לשלב הבתים בקונפרנס, להתקדם בגביע היווני ולסיים בטופ 4 עם עוד כרטיס לאירופה בעונה הבאה. ניס בשלב הבא? לא שינה כלום. באריס כולם מדברים השבוע על שני גמרים נגד מכבי".

ספורט1
הבאים בתור
"הצטרפתי מתוך אהבת כדורגל ורצון להשפיע בהורדת מפלס האלימות, בהעלאת רמת הכדורגל, בשיפור השיח והתרבות באצטדיונים". גיורא ענבר | שלומי גבאי
מתנגן עכשיו
02:22
מתנגן עכשיו
מסיבת עיתונאים איגוד השופטים: דוד פוקסמן, אוראל גרינפלד, יריב טפר, גיורא ענבר, לירן וקסברגר
שחקני בני סכנין חוגגים עם מרואן קבהא | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
05:01
מתנגן עכשיו
תיקתקנו: קליפ סיכום היום, 17.8
בכושר הבקעה מרשים. מילאן פאבקוב | GettyImages, Srdjan Stevanovic
מתנגן עכשיו
04:53
מתנגן עכשיו
תיקתקנו: קליפ סיכום היום, 16.8
מיגל דויטש, יאיר גלילי, אפרים ברק | שלומי גבאי
מתנגן עכשיו
04:53
מתנגן עכשיו
יוסי שרעבי הוועדה למניעת אלימות בספורט
מחלץ הכי הרבה כדורים. דן גלזר | דני מרון
מתנגן עכשיו
01:08
מתנגן עכשיו
שחקן מכבי תל אביב, דן גלזר
דן איינבינדר אופיר קריאף מנהלת הליגה | אתר רשמי, מנהלת הליגה
מתנגן עכשיו
03:45
מתנגן עכשיו
ארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגה
השמשה המנופצת אחרי התקיפה | תמונות גולשים, באדיבות המצולם
מתנגן עכשיו
00:17
מתנגן עכשיו
אוהד בית"ר ירושלים רם תשרה שהותקף על ידי אוהדי הפועל תל אביב
שחקני הפועל תל אביב חוגגים | דני מרון
מתנגן עכשיו
03:29
מתנגן עכשיו
לאברמוב יש עבודה: גאנם ואוז'בולט קבעו 1:2 להפועל ת"א על בית"ר
| אתר רשמי, באדיבות בית"ר ירושלים
מתנגן עכשיו
00:30
מתנגן עכשיו
אוהדי בית"ר ירושלים פורצים לדשא באימון הפתיחה
המנהלת סידרה למכבי תל אביב משחק ביום ראשון. זהבי וחוזז | אתר רשמי, מכבי תל אביב
מתנגן עכשיו
04:49
מתנגן עכשיו
ערן זהבי שוב כבש, מכבי תל אביב העפילה שלב למרות הפסד 2:1 לאריס סלוניקי
שחקן הפועל באר שבע מיגל ויטור | דני מרון
מתנגן עכשיו
04:21
מתנגן עכשיו
עשתה את העבודה: הפועל באר שבע עלתה לשלב הבא עם 1:3 על לוגאנו
כדור רוחב מסוכן שכמעט הפך לשער. סבוריט | אתר רשמי, מכבי תל אביב
מתנגן עכשיו
01:27
מתנגן עכשיו
תקציר: שערו של ערן זהבי במדי מכבי תל אביב מול אריס סלוניקי
שחקן הפועל באר שבע מיגל ויטור | דני מרון
מתנגן עכשיו
02:17
מתנגן עכשיו
תקציר: השער הראשון של הפועל באר שבע מול לוגאנו ועצירת הפנדל של גלזר
מרקו טוצ'י, בלם מונטנגרי | צילום מסך, יוטיוב
מתנגן עכשיו
01:06
מתנגן עכשיו
מצעד הטעויות של מרקו טוצ'י, הבלם שסיכם בהפועל תל אביב
דין דוד שחקן מכבי חיפה | אתר רשמי, מכבי חיפה
מתנגן עכשיו
04:23
מתנגן עכשיו
מופע החמצות לדין דוד ושני שערים מהירים: מכבי חיפה הפסידה 2:0 לאפולון
נטע לביא, שחקן מכבי חיפה | אתר רשמי, מכבי חיפה
מתנגן עכשיו
02:19
מתנגן עכשיו
מחצית מסויטת: אפולון לימסול הדהימה את מכבי חיפה פעמיים תוך שמונה דקות
משה חוגג בעלים בית"ר ירושלים | יותם רונן
מתנגן עכשיו
06:03
מתנגן עכשיו
משה חוגג בעלים בית"ר ירושלים
חגיגה אדומה בלוגאנו | אתר רשמי, הפועל באר שבע
מתנגן עכשיו
02:30
מתנגן עכשיו
קרובה לשלב הבא: הפועל באר שבע השיגה 0:2 יקר על לוגאנו בשוויץ
שחקן מכבי תל אביב ערן זהבי | דני מרון
מתנגן עכשיו
06:58
מתנגן עכשיו
קאמבק מהחלומות: ערן זהבי כבש, מכבי תל אביב ניצחה 0:2 את אריס סלוניקי
שחקני הפועל באר שבע תומר יוספי, תומר חמד | אתר רשמי, הפועל באר שבע
מתנגן עכשיו
00:26
מתנגן עכשיו
נגיחה יפה של תומר יוספי העניקה להפועל באר שבע יתרון יקר בשוויץ
מתנגן עכשיו
גלוך שותף לאחר הסערה, ניר ביטון ערך בכורה: מכבי תל אביב עלתה שלב באירופה