זה כל הרגש: קלינגר צדק, הקללות בכדורגל הפכו למרושעות יותר

play
ניר קלינגר מאמן הפועל תל אביב | ברני ארדוב
אבוקות, שערים של דוידה וקובאס והצלות ענק של שטקוס: 1:1 בדרבי התל אביבי 03:45

מה אפשר להגיד על אוהדי הכדורגל שקיללו אותי בלי בושה תוך כדי נסיעה פרועה על קורקינט לדרבי? שקלינגר צדק, האווירה רעילה, הקריאות נהיו אכזריות יותר, ומי שמלבה כל השבוע לא צריך להתפלא שזה מתפרץ

(גודל טקסט)

מצד אחד, לא ברור למה ניר קלינגר האהוב שלנו כל כך מופתע מהתנהגות של קהל כדורגל. למה פתאום הוא כל כך מאוכזב ונסער כאילו גילה משהו חדש. הרי הוא בעצמו אדם שנסחף אחרי האמוציות של המשחק (למעשה הוא אף מטפח את תדמית הרגשן), הוא בעצמו אדם שלא פעם משתולל ולאחר מכן נרגע כשההצגה נגמרת (לפעמים אפילו מתחרט כשרואה את עצמו מהצד), הוא עצמו טיפה "חמום מוח" שכשחקן ומאמן לא היסס ללכלך את הידיים והרגליים, אז לא, לא ברור מה פתאום הוא מתרגש מהקנטות וקללות ביציעים, במיוחד כאלה שנשמעות כבר כמה עשורים.

ואם מה שמטריד אותו זה הזיכרון הקצר של אוהדי מכבי תל אביב, הרי שגם זה מפתיע, כי חלק מהקסם של קלינגר "הנשמה" זה היכולת שלו להיות מחויב לקבוצה שלו בכל מחיר, מחויב להווה ועיוור לעבר. ואם הוא במכבי חיפה אז כולו ירוק. ואז הוא עובר למכבי תל אביב וכולו צהוב. ואז להפועל תל אביב וכולו אדום, ובדרך לבית"ר ירושלים ולהפועל חיפה, בכל מקום הוא לא סתם מסור אלא גם חסר סנטימנטים לאקסית (להפך, גם לא יהסס לעשות גליץ' מתריס לעבר הספסל שלה), מרוכז רק בקבוצתו הנוכחית, מה שהיה היה. וזה בסדר, זה טבעי, רק שיבין ויזכור איך הדברים עובדים.

ניר קלינגר מאמן הפועל תל אביב משתולל על השופט מול מכבי תל אביב
האיש שכולו רגש מתפלא שהקהל מתלהם? קלינגר | ברני ארדוב

אבל אם יש משהו שבאמת אפשר להסכים עם קלינגר זה על רמת האכזריות בענף, שעולה עם השנים. איבה תמיד הייתה, אבל מה שהשתנה זה הסגנון. השפה. הרוע והרישעות. גילויי האיבה, נטולי הומור ומודעות. אין הכוונה לתגרות האלימות שמתוכננות מראש, אלא הדברים שבשוטף, שבהליכה מהאוטו לאצטדיון: בחורים צעירים שכבר מתקשים לשים גבולות, שיכולים לגדף אבא עם ילדה על הכתפיים, להביט לו בעיניים ממרחק של מטרים ספורים ולהמטיר עליו קללות קשות ואיחולי מוות ומחלות רק בגלל שהוא בצבע הלא נכון.

אני מודה, אני איש מבוגר. זכורה לי כתבה בעיתון מלפני כ-150 שנה, עם דוביד שווייצר, במקומון תל אביבי, שבה דיבר בין השאר על יחסיו עם אשתו, ואף סיפר בחיוך שהוא לוקח חלק במטלות הבית ומוריד את האשפה. יום אחרי הכתבה הלכנו לבלומפילד, כשלפתע בטריבונות התגבש לו שיר משעשע עם המילים "מי מוריד את הזבל, מי מוריד את הזבל, מי מוריד את הזבל, דוביד השמן!". כן, זו הייתה ההקנטה, על זה שדוביד השמן מוריד את הזבל. צחקקנו במבוכה.

מאמן הכדורגל דוביד שוויצר
הקנטות מימים אחרים. דוביד | פלאש 90, משה שי

אין הכוונה להתענג על נוסטלגיה, או לרמוז שפעם היה יותר טוב. תמיד הייתה אלימות, תמיד הייתה שנאה בין יריבות, האצטדיונים היו פח זבל, תמיד היציעים שימשו בית לאספסוף מתלהם, שהרשה לעצמו להתפרק דווקא בזירה הזאת. אבל השפה הייתה תמימה יותר, ההבדל הקטן בין "שבו בשקט יא מנאייק" לבין "תשתחוו יא בני זונות". אותה כוונה, רוח המשורר זהה, פשוט בחירת מילים שונה, אלימה ובוטה, כמו שיר אונס שמאיים ש"נאנוס לכם את הבנות" או נורמה שהשתרשה עם איחולי שואה ומשרפות וצלילים של גז.

הסתובבתי בתל אביב ביום של הדרבי, ומדי פעם התמלאתי קנאה באוהדים הנרגשים עם הצעיף סביב הצוואר שכבר בשעות אחר הצהריים המאוחרות החלו להתכונן למשחק והתאגדו להם לשתיית בירה משותפת. אבל על כל אוהד נחמד, התגלו שניים מגעילים. כמו למשל שני הבחורים הצעירים שהתהלכו בשדרה והתנהגו בבהמיות אופיינית של אוהדי כדורגל. התחושה הייתה לא רק שהם מכינים את עצמם לאנרגיות הייחודיות של המשחק (ולכן צועקים ומתבהמים כדי להיכנס לאווירה), אלא גם מרשים לעצמם להתנהג אחרת רק בגלל שלבשו חולצת כדורגל, שלכאורה נותנת להם רישיון ואסמכתא לחרוג מהנורמות החברתיות.

אז הם צעקו בקול בפיצרייה, השליכו את מגש הקרטון, כל שפת הגוף שלהם שידרה גסות רוח ואגרסיביות. למעשה הם נראו כמו שני אנשים די נורמטיביים "בחיים האמיתיים", שבכל יום אחר בשבוע יודעים לאסוף אחריהם את המגש ולהתאים את עוצמת הקול שלהם למקום ולסיטואציה, אבל הפעם גם הם וגם כל מי שסביבם נאלץ לקבל את המוסכמה ש"ככה זה אוהדי כדורגל", וכל הנוכחים הביטו בהם בסלידה וחשו הקלה כשהם עזבו.

או למשל שלושת הנערים, שנסעו ביחד למשחק, שלושתם על קורקינט אחד. בלי קסדות, כמובן. נוסעים בפראות על המדרכות, כמובן. לא יציבים, מסכנים את עצמם ואת הולכי הרגל. לרגע הבטתי בהם בקנאה קטנה, על רוח הנעורים וחוסר האחריות, על החברותא והדרך שבה עמדו צמודים זה לזה כדי לחסוך כמה שקלים, על קלות הדעת ושמחת החיים, ולא יכולתי שלא להוריד מהם את העיניים בעודם חולפים מולי. אבל כנראה שהמבט שלי נראה להם חשוד, והם חשו איזשהי עוינות מכיווני, וכך, על רקע האווירה הפרואה והפרועה, תוך כדי נסיעה הם צעקו לעברי "נזיין אתכם היום יא שרמוטה", והותירו אותי ואת בתי המומים.

אולי הבעיה היא הטיפול בכדורגל, שתמיד היה נגוע בצביעות: מצד אחד מלבים, מיד אחר כך מצקצקים. נהנים מהיריבות ומטפחים אותה, ואחר כך נדהמים שיש נפגעים. זה בא לידי ביטוי באהבה הגדולה של התקשורת לאבוקות ורימוני עשן, שמוסיפים כל כך הרבה צבע ואווירה, וזאת בניגוד להתנגדות של "הממסד" לתופעת הפירוטכניקה, שמובילה לקנסות לקבוצות ועונשים לאוהדים. אלה שמתלהבים מהאווירה שהאוהדים מייצרים ("אווירה שרק דרבי יכול לייצר!", יאמר השדר) הופכים לראשונים שקוראים לסגור להם את היציע.

אוהדי הפועל תל אביב עם אבוקות בדרבי מול מכבי תל אביב
| ברני ארדוב

ואולי זו האווירה הכוללת במדינה, או בעולם, עם קיטוב שגובר וקולות קיצוניים שנאמרים ללא בושה, והרשתות החברתיות והשיח האלים והתחושה שמותר לשנוא, וכל המרבה הרי זה משובח ומביא ללייקים, הכל כבר ידוע. ואולי זה פשוט אני שהזדקנתי, ורק מביט מהצד בצעירים וכל אחד ואחד מהם נראה לי "ילד קקה", ויכול להיות שמראשית ההיסטוריה הזקנים צדקו, והדור הצעיר מקולקל יותר ויותר, עד לכלייה הקרבה.

ואולי צריך להשלים עם זה שהאמוציות האלה הן לא חלק מהמשחק אלא לב המשחק. שהתעשייה מלבה את הרגש מטעמים כלכליים. כי עם כל הכבוד לדרבי, אף אחד לא התרשם מהמשחק עצמו, לא זכורים מהלכי כדורגל יוצאי דופן, הרמה שוב לא התעלתה, קבוצה אחת עשתה בונקר, השנייה נראתה אימפוטנטית, באמת שאין מה להרחיב בצד המקצועי, שוב כל הכותרות נגעו בעניינים שמחוץ למגרש, אחרי המשחק, בריאיון טלוויזיוני, באיש נרגש שאמר דברים נרגשים על קללות ורוע ואנשים שנסחפים לקיצוניות. אז לא, לא ברור למה קלינגר כל כך התפלא. זה הביזנס, ויש לזה מחיר.

ספורט1
הבאים בתור
אוהדי בני סכנין במשחק מול בית"ר ירושלים | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
05:32
מתנגן עכשיו
תיקתקנו: קליפ סיכום היום, 17.5
"לזלזול של סכנין באוהדים אין גבול". מאבטחים במשחק אמש שבוטל | קובי אליהו
מתנגן עכשיו
00:11
מתנגן עכשיו
אוהדי מכבי חיפה לאחר ביטול המשחק מול בני סכנין
ירצה לשכוח את המשחק הזה. ריינשרייבר | לירון מולדובן
מתנגן עכשיו
02:36
מתנגן עכשיו
ה-VAR כיכב: מכבי נתניה והפועל תל אביב נפרדו בתיקו רב אירועים
יינצל מצהוב שישבית אותו בגמר הגביע? ספורי מול סבוריט | אריאל שלום
מתנגן עכשיו
03:32
מתנגן עכשיו
רוקאביציה הורחק, ויטור ואלמוג כבשו בנגיחות: 1:1 בין הפועל ב"ש למכבי ת"א
אוהדי מכבי חיפה | קובי אליהו
מתנגן עכשיו
00:58
מתנגן עכשיו
אוהדי מכבי חיפה בביטול המשחק מול בני סכנין
אוהדי מכבי חיפה מחוץ לאוטובוס של השחקנים אחרי ביטול המשחק נגד בני סכנין | מערכת וואלה!, .
מתנגן עכשיו
00:12
מתנגן עכשיו
אוהדי מכבי חיפה מחוץ לאוטובוס של השחקנים אחרי ביטול המשחק נגד בני סכנין
סדרנים יושבים לפני המשחק שלא התקיים בין בני סכנין לבין מכבי חיפה | קובי אליהו
מתנגן עכשיו
00:58
מתנגן עכשיו
אוהדי מכבי חיפה
עומר אצילי שחקן מכבי חיפה לפני עבדאללה ג'אבר שחקן בני סכנין | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
00:03
מתנגן עכשיו
אוהדי מכבי חיפה
לאמק בנדה עם ג'יימס אדניי שחקני מכבי פתח תקוה | אודי ציטיאט
מתנגן עכשיו
07:27
מתנגן עכשיו
ניצחון לפני הירידה ללאומית: 3:4 גדול למכבי פתח תקוה על הפועל חדרה
ייפרדו מהליגה עם חיוך? שחקני נוף הגליל | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
05:31
מתנגן עכשיו
נפרדה מליגת העל עם חיוך: 0:1 להפועל נוף הגליל על הפועל חדרה
גיא בדש ושחקני הפועל ירושלים חוגגים שער | ברני ארדוב
מתנגן עכשיו
03:15
מתנגן עכשיו
בדש עבר את השוער וכבש, 0:1 להפועל ירושלים באשדוד
שחקן בית"ר ירושלים, חאלופילו פלייטר, כובש מול עירוני קרית שמונה | קובי אליהו
מתנגן עכשיו
04:32
מתנגן עכשיו
ככה מסיימים עונה: 3:3 נפלא בין בית"ר ירושלים לעירוני קרית שמונה
חוסה רודריגס, מכבי חיפה | אודי ציטיאט
מתנגן עכשיו
05:46
מתנגן עכשיו
עומר אצילי בריאיון אחרי הבטחת האליפות של מכבי חיפה
אוראל דגני | אודי ציטיאט
מתנגן עכשיו
00:19
מתנגן עכשיו
שחקני בית"ר ירושלים שרים ליוסי אבוקסיס
ברק בכר מאמן מכבי חיפה | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
00:15
מתנגן עכשיו
שחקן מכבי חיפה עומר אצילי, שון גולדברג בחגיגות האליפות עם אוהדי מכבי חיפה
ברק בכר מאמן מכבי חיפה | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
02:45
מתנגן עכשיו
שחקני מכבי חיפה חוגגים אליפות
שחקן מכבי נתניה פטריק טוומאסי | ברני ארדוב
מתנגן עכשיו
04:20
מתנגן עכשיו
מכבי נתניה הביסה 0:3 את בני סכנין ועלתה למקום הרביעי
שחקני הפועל תל אביב, שי אייזן, דורון ליידנר, ליעד רמות, סתיו למקין | אודי ציטיאט
מתנגן עכשיו
04:44
מתנגן עכשיו
באר שבע שוב בעטה בדלי, הפעם עם הפסד דרמטי 2:1 להפועל ת"א
שחקני מכבי חיפה חוגגים | מאור אלקסלסי
מתנגן עכשיו
05:46
מתנגן עכשיו
סיטואציה מוזרה: מכבי חיפה הפסידה 3:1 למכבי ת"א וזכתה מעשית באליפות
מיקאל אלפונס שחקן מכבי חיפה מול הלדר לופס שחקן הפועל באר שבע | לירון מולדובן
מתנגן עכשיו
04:38
מתנגן עכשיו
תיקתקנו: קליפ סיכום היום, 10.5
מתנגן עכשיו
אבוקות, שערים של דוידה וקובאס והצלות אדירות של שטקוס: 1:1 בדרבי התל אביבי

מה דעתך על הכתבה?

אהבתי
לא אהבתי